Yunanca karşılığı düzgün diş anlamına gelen ortodonti, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi eden diş hekimliği branşıdır. Ortodonti, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.

 

Hangi durumlarda ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulur?

Ağızda çapraz kapanışın olduğu durumlarda ortodontik tedaviye ihtiyaç vardır. Çapraz kapanış ise normal ağız kapanışının tam tersi olan yani, alt dişlerin üst dişlerden daha ileride olması durumudur. Çapraz kapanış dışında:

• Ön dişlerin çok ilerde durduğu ve dudakların birbirine değmediği durumlarda,

• Dişlerin düzgün yerleşmediği ya da birbiri üzerine bindiği durumlarda,

• Dişlerin çok aralıklı dizildiği vakalarda,

• Dişlerinizi kapanışa getirdiğinizde alt ve üst ön kesiciler arasında büyük bir boşluk varsa dişler birbirlerinden çok uzak konumlanmışlarsa yani openbite vakalarda,

• Ön kesici dişlerinizin arasının çok açık olduğu vakalarda,

• Dişlerde bariz çapraşıklık olmadığı halde çiğnemede ya da bazı harfleri söylemede güçlüğün çekildiği durumlarda,

• 4 yaşını geçen çocuklarda parmak ya da yalancı emzik emme durumunun devam ettiği durumlarda bir dişhekimine başvurmalısınız.

Düşme zamanından önce süt dişini kaybetmiş çocuklar ile özellikle 6 yaş grubu çocuklarda zamanından önce çekim ya da vuruk sonucu düşen süt azılarının yokluğunda çocuğun diş hekimine götürülmesi ve muayene edilmesi önemlidir.

Ortodontik tedavide yaş sınırlaması var mıdır?

 

Her yaş grubundaki kişiler ortodontik tedavi yaptırabilirler. Son yıllarda ortodontik tedavi yaptıran yetişkin sayısında belirgin bir artış görülmektedir. Koruyucu ortodontik tedavi denilen tedavileri özellikle 8 -15 yaş grubu çocuklarda yapılmaktadır. Ortodontik tedaviye başlamadan önce çocuğun sürekli dişlerinin tamamının çıkması gerekir. Sürekli dişler 6 - 7 yaşlarında çıkmaya başlar ve 12 -14 yaşlarına kadar devam eder. Bu nedenle sonra ortodontik tedaviye 12 yaşından sonra başlanması gerekir.

Tedavi Süresi 0rtalama 8 ila 24 ay arasında diş yapısına göre değişmektedir.