Popüler ve Pahalı Lingual Ortodonti

Görünmeyen diş teli olarak adlandırılan Lingual ortodonti tedavisi dişteki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön değil arka taraflarına yapıştırılması ile gerçekleşen tedavidir.

Şimdiki kullanılan Lingual braketler ilk kullanılanlara kıyasla daha küçüktür. Bu nedenden dolayı lingual ortodonti tedavisinde hasta pek rahatsız olmaz, adapte olma süreci de azalmıştır. Fakat lingual braketler ve diş teli ağzın iç kısmına denk geldiğinden dolayı biraz daha rahatsızlık verebilmektedir.

Lingual braket uygulanmasından sonra ağızda oluşan tükürük salgısında hissedilebilir bir artış olur. Bu durum yaklaşık 48 saat içerisinde geçmektedir. Lingual braketlerle ilişkili olarak dilde ufak tefek yaralanmalar meydana gelebilir. Bu durum yaklaşık bir haftada ortadan kalkabilir. Bazen de şöyle bir durum ortaya çıkar, alt dişler üst dişlerin iç tarafına yerleştirilen braketlere değer ve bu nedenle yan bölgelerde bir açılma meydana gelir. Bu rahatsızlık aşamalı olarak düzelmekte ve yaklaşık 1 ay içerisinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

1970’li yıllarda kullanılmaya başlanan lingual ortodonti, gelişen laboratuvar teknikleri, teknolojideki gözlenen ilerlemeler ve farklı braketlerle yapıştırıcıların üretilmesi sonucunda günümüzde eksiksiz bir tedavi olmuştur. Bu tedavi yönünden uzmanlaşmış hekimler olduğu sürece, her türlü vakayı tedavi etmek mümkündür. Ortodontinin yaşı olmadığı gibi bu tedavinin de yoktur.

Lingual ortodonti, sıradan dışardan tellere göre görünmez olduğundan, bu nedenle maliyetinde de bir artış gözlenmektedir. Yetişkinler tarafından gözükmediği için ve sosyal hayatı olumlu etkilediğinden dolayı günümüzde daha fazla tercih edilmektedir.