İmplant Tedavisi

İmplant veya dental implant dediğimiz bu tedavi, çene kemiklerine gömülü bir şekilde yerleştirilen ve çene kemiğinin bu implant etrafında iyileşerek ondan bir parça olarak kabul etmesini amaçlayan, titanyumdan yapılmış vida veya kök şeklindeki yapılardır.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir planla çene kemiğinde yapılması tercih edilen implant için uygun şekilde, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant gömülmesi cerrahi bir işlem olması sebebiyle, kullanılan materyallerin kalitesi, ortamın hijyen şartlarının sağlaması en önemli şartlardandır. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile sadece o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi için 1 hafta yeterli bir süredir. Veya kendinden eriyebilen dikişli yöntem sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir fakat bu durumda geçici protez yapılamaz. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, diğer bir  aşamada ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize tam olarak uyum sağlaması beklenir ve daha sonra 1 hafta süre içinde implanta gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır ve sadece 1 implantın yapım süresi yaklaşık 15 dakikadır. Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak söyleyebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre yaklaşık üç dakikadır. Hasta bu süre içerisinde asla ağrı hissetmez. O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hasta 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

İmplant tedavisinden sonra da aslında kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi şeklidir. İmplant tedavisi sonrasında zira dişler düzgün fırçalanmıyorsa, çok sigara tüketiliyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun zamanda gidilmiyorsa, kendi dişlerimiz nasıl zarar görürse implantlar da zarar görebilir. Ama dişler iyi fırçalanıyorsa, ağız suyu kullanıyorsak, çok fazla sigara içmiyorsak veya hiç içmiyorsak, 6 ayda bir diş hekimine gidip gerekli bakımları yaptırıyorsak implantları ömür boyu kullanabiliriz.