Etkili Diş Fırçalama Yöntemi

Diş sağlığımız için düzenli diş fırçalamak ne kadar önemliyse, diş fırçalama tekniği de bir o kadar önemlidir. Dişlerinizi korumanın en kolay ve kestirme yolu düzenli diş fırçalamanızdır. Fırçalama süresi ortalama iki dakika sürmeli, her dişin üzeri maksimum 10 defa fırçalanmalıdır. Fırça daima diş-diş eti arasında gidip gelmeli, oradaki bakteri birikintisini eksiksiz şekilde dişten uzaklaştırmalıdır.

Diş fırçalamadaki etkili yöntemlerden biri doğru fırça seçimidir. Dişleriniz için en uygun fırça orta sert fırçalardır. Ağız içerisinde hareketin kısıtlanmaması için fırça başlığının fazla büyük olmaması tercih edilmelidir. Size en uygun fırçayı seçtikten sonra günde iki defa olmak üzere dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş macunu yalnızca ağıza verdiği hoş koku ve temizlik hissi nedeniyle diş fırçalamanızı kolaylaştırır ve fırçalama isteği uyandırır. Ağız temizleme suyu gibi şeyler de destek ürünleridir. Sürekli kullanımları önerilmez. Zira fırçalamanız düzgün değilse ağız bakım suyunuz bir işe yaramayacaktır.

Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.

Diş parlaklığına gelirsek, dişlerinizin parlaması için uyduruk şeylerin fayda sağladığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Hekim tavsiyesi olmadığı sürece kullanılmamalıdır.

Diş fırçalamada fırçanın duruşu haricinde olağan hareket aynıdır, fırça diş eti hizasından eğimli olarak yerleştirilir. Bu pozisyon bozulmadan ufak dairesel şekiller çizermişçesine fırçalanmalıdır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak bu işlem devam eder. Özellikle yemek yediğimiz ve en yoğun atığın toplandığı en arka diş yüzeyleri çok iyi fırçalanmalıdır.