Diş Taşı Temizliği

Diş yüzeyinde sürekli ortaya çıkan renksiz püremsi birikintiye bakteri plağı denmektedir. Bakteri plağı dişlerin fırçalanmasından 4 - 12 saat sonra oluşmaya başlar, bundan dolayı dişlerin günde en az iki kez fırçalanması önerilir. Bakteri plağı dişlerde biriktiğinde ve temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını meydana getirir. Bakteri plağı ve diş taşı oluşumu yatkınlığı kişiden kişiye değişir. Genellikle yaş artmasıyla birlikte oluşum daha hızlı olur. Diş taşı, renk bozukluklarına da sebep olur ve dişle çok sağlam bir bağlantı oluştur. Diş minesine sıkıca tutunan diş taşları ancak bir diş hekimi tarafından imha edilebilir.

Diş taşı temizliği veya tartar temizliği, detertraj olarak da bilinir. Bakteri plağının dişler üzerinde sert bir duruma gelmesiyle oluşan sarı veya kahverengimsi rengi ile dişte göze çarpan diş taşlarının temizlenmesi olayıdır. Hekiminiz öncelikle ağız içi muayenesi yaparak olağan diş taşı temizliği mi ya da  diş eti hastalıklarında olduğu gibi daha irdelemeli ileri düzey bir temizlik mi olması gerektiğine karar verir.

Standart diş taşı temizliğinde diş hekiminiz, artıkları, plakları diş taşlarını dişlerinizin arasından ve diş eti çizginizden temizler. Arkasından da özel bir pasta ile her dişinizi parlatmak için polisaj yapar. Son olarak gerekirse diş ipiyle diş aralarını kalıntılardan kurtarır ve size diş ipi kullanımı ve fırçalamayla ilgili tavsiyede bulunur.