Diş Sorunlarından Kaynaklanan Ağız Kokusu

Yemek sonrasında ya da sabahın ilk saatlerinde yataktan kalktığımızda oluşan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu şeklinde adlandırılır ve bir hastalık belirtisi değildir. Bunun harıcınde oluşan koku genellikle bir hastalığın habercisi olarak ifade edilir ve patolojik ağız kokusu şeklinde adlandırılır. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi çoğu rahatsızlık, ağız hijyeninin yetersizliği, oluşan diş çürükleri kokunun başlıca nedenleri arasındadır. Ağız kokusu genel olarak ağızda oluşan şeylerden kaynaklanmaktadır. Çok az bir ihtimalle de diğer metabolik nedenlerden dolayı oluştuğunu söyleyebiliriz.

Dişler günde iki defa arkadan öne, doğru seçilmiş bir diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Bu sırada çinko içeren bir diş macunu kullanılırsa iyi olur. Sonra da bir gargara yapılması sizin için daha iyi olacaktır. Gün içinde karbonatlı sakız çiğnenebilir. Geceleri tok karnına uyunmalı, aynı zamanda yüksek bir yastık kullanılması uygun görülür.

Her zaman yenilen şeyler hep yenmemelidir. Her gün aynı şeyi yemeyin. Yendiğinde ağız kokusuna sebep olan besinler tespit edilmeli, tüketimi kesilmelidir. Alerjiye yatkınlık ağız kokusunu artırır. Aynı zamanda mide yanması varsa reflü de olabilir. Bu bireyler gastroenteroloji hekimine başvurmalıdırlar.