Diş Sağlığınızı Korumak İçin

Dişinizde bir çürüğün oluşması aylar süren bir çürüme sonucunda olur. Dişlerinizdeki siyahımsı izler sadece birer izdir, iyi fırçaladığınız takdirde çürüme duracaktır ve size her hangi bir ağrı sızı hissettirmeyecektir. Fakat diş hekimine görünmek için dişlerinizin çürüyüp ağrımasını beklememelisiniz. Sizce gerekmese bile senede en az iki defa diş hekimine görünmeniz gerekiyor.

Özellikle çocukluk dönemlerinizdeki beslenme tarzınız diş sağlığı yönünden oldukça önem arz etmektedir. Fosfor, flor, kalsiyum mineralleri yeteri kadar alınmalıdır. Diş etlerinizin sağlığı ve sağlamlığı için kesinlikle A, C ve D vitamini eksikliği bulunmamalıdır. Süt ve süt ürünleri, aynı zamanda taze sebze ve meyve tüketmeniz bu yönde olumlu etki göstermektedir.

Dişime zarar veririm diye korkup her zaman ve sürekli olarak yumuşak besinlerle beslenmekten kaçının. Diş sağlığınız için havuç vb. hafif sertlikte olan yiyecekleri de ısırarak yemeniz diş sağlığınız açısından olumlu etki eder.

Öğün aralarında yediğiniz rastgele yemekler ve şekerlemelerden kaçınmalısınız, aynı zamanda yediğiniz her tatlı yiyecekten sonra ağzınızı su ile çalkalamanız gerekmektedir. Asitli içeceklerden vs. kaçınılmalıdır. Mümkünse her öğünden sonra diş fırçalayabilirseniz, sizin için çok iyi olacaktır. Eğer ki her öğünden sonra imkânınız yoksa her akşam yatmadan önce ve her sabah olmak üzere günde 2 defa dişlerinizi tekniğine uygun bir şekilde fırçalamalısınız.

Diş Sağlığımız İçin Neler Yapmalıyız?

Dişlerinizin sağlığı için kürdan dahi saçma sapan şeylerle karıştırmamanız gerekir. Bunun için kürdandan daha yumuşak ve etkili olan diş ipini kullanmalısınız. Sigara, alkol gibi zararlı etkenler diş sağlığınıza zarar verdiği gibi, dişlerinizde iz bırakarak sarartır ve gülememenize dahi sebep olur.

Diş sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir diğer etken de fındık, ceviz gibi fazla sert kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırmaya çalışmanızdır.

 

Çeneye el dayamak, sakız çiğnemek, ağıza kalem, parmak, el sokmak, tırnak yemek, dudak, parmak, yanak ısırmak gibi gereksiz alışkanlıklar dişleriniz ve çene için oldukça zararlı olduğu unutulmamalıdır. Fazla soğuk veya sıcak içecekten yiyecekten kaçınılmalıdır. Diş hekiminiz mantıklı bir gerekçe sonucunda diş çekimine karar vermediği sürece asla diş çektirilmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırılmamalıdır. Aynı zamanda ağzı açık uyumak da çene yapısını olumsuz yönde etkilediğinden, burundan kaynaklı buna sebep olan tıkanıklık sebeplerinin araştırılıp ortadan kaldırılması gerekmektedir.